14 lutego
2015
Wydarzenia

Zdjęcie: Anna Maria Biniecka.

Czy zwierzęta hodowlane to przedmioty lub jedynie prywatna własność, czy raczej są to żywe istoty, które mają świadomość? Jeżeli są to żywe istoty, jak wówczas powinna wyglądać relacja człowieka ze zwierzętami? Czy powinniśmy akceptować na przykład hodowlę zwierząt na futra? Serdecznie zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego „To tylko zwierzęta” w sieni Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku, 23 lutego, o godz. 18.00. Film przybliża sytuację zwierząt w Polsce, nakreśla jej przyczyny oraz zachęca do zmian i działania na rzecz zwierząt.

Zaraz po filmie, o godz. 19.15, zaplanowana jest otwarta debata na temat „Jak mówić o prawach zwierząt?”. Kwestia praw zwierząt budzi często wiele emocji, gdyż dotyczy nie tylko hodowli zwierząt na futra, lecz również tak codziennej dla wielu ludzi kwestii, jak jedzenie mięsa. Zdaniem części osób jedzenie mięsa jest dla ludzi konieczne, niektórzy uważają nawet, że zadowolenie ludzi ze spożywania go jest ważniejsze niż dobrostan krów, świń czy gęsi. Wyniki badań naukowych wskazują jednak, że dieta roślinna jest korzystna dla zdrowia ludzi, co więcej, jest nawet zdrowsza niż dieta mięsna, gdyż oznacza między innymi mniejsze ryzyko wystąpienia chorób serca czy zachorowania na cukrzycę typu 2.

Jak rozmawiać o prawach zwierząt z osobami, które są przekonane, że wędliny i kotlety są niezbędnym źródłem białka i energii, bez których człowiek nie może funkcjonować lub że jest to dla nich po prostu wygodne? Jakie podejście sprawi, że rozmówca będzie słuchał argumentów, a jakie spowoduje, że „okopie się” na swojej pozycji? Czy wyniki badań dotyczące wpływu diety roślinnej na zdrowie są wystarczające, by zmienić stosunek ludzi do zwierząt, czy chodzi tu raczej o dalej idącą zmianę wartości oraz inne spojrzenie na świat? Zapraszamy do podzielenia się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na ten temat. Dyskusję moderował będzie Marcin Gerwin.

Współorganizatorem spotkania jest stowarzyszenie Otwarte Klatki. Wstęp wolny.


Komentarz