o nas
materiały
leśne ogrody
programy
eko-znaki
jak możesz pomóc?
żywność ekologiczna
opakowania
ozone-friendly
certyfikaty lasów
produkty energoszczędne
kawa
fairtrade
rybołówstwo
żółwie i delfiny
inne


    Wybór produktu z eko-znakiem to jeden ze sposobów, dzięki któremu każdy z nas może mieć swój udział w ochronie przyrody. Wymagając, by produkty, które kupujemy posiadały eko-znaki dbamy o siedliska ptaków, czyste rzeki, a nawet o zachowanie lasów tropikalnych czy delfinów. Konsument ma ogromny wpływ na to czy produkt został wytworzony z troską o środowisko przez samo to, że może go kupić lub też nie.
Eko-znak informuje o tym, że produkt został wykonany z troską o środowisko. Przy jego produkcji nie doszło do skażenia wody, gleby lub powietrza. Zwykle też produkt lub jego części nadają się do powtórnego przetworzenia. Główne eko-znaki (Produkt Ekologiczny, Niebieski Anioł) informują o tym, że cały cykl życia produktu, to znaczy od jego powstania, poprzez używanie aż do utylizacji jest przyjazny dla środowiska. Inne z kolei mówią o tym, że produkt jest ekologiczny w pewnej kategorii jak na przykład Energy Star oznacza, że produkt jest energooszczędny. Certyfikaty żywności natomiast mają na celu potwierdzenie, że metody uprawy, nawożenia i dbałość o gospodarstwo, spełniają standardy ekologiczne.

Korzyści dla producentów z posiadania eko-znaku
Poradnik: kupuj odpowiedzialnie!

Australia Austria Brazylia Chorwacja Czechy
Dania Filipiny Francja Hiszpania Holandia
Hong Kong Indie Japonia Kanada Katalonia
Niemcy jako pierwszy kraj w 1977 roku wprowadziły eko-znak. Błękitny Anioł jest zatem najstarszym oraz najbardziej znanym eko-znakiem. W 1996 roku aż 50% konsumentów deklarowało, że właśnie ten znak brali pod uwagę przy robieniu zakupów.Dzisiaj około 3700 produktów posiada certyfikat Błękitnego Anioła. Znak ten przyznawany jest w bardzo wielu kategoriach. Nie obejmuje on jednak produktów żywnościowych i farmaceutycznych.
Korea Litwa Niemcy Norwegia Nowa Zelandia
W Polsce od 1998 przyznawany jest produktom polskim EKO-ZNAK. Znak ten oznacza: Brak negatywnych skutków dla środowiska podczas wytwarzania, transportowania, instalowania, użytkowania i utylizacji wyrobu Kwiatek zwany tez margerytką to eko-znak Unii Europejskiej, Norwegii, Liechtensteinu i Islandii. Jest on przyznawany od 1992 roku w 21 kategoriach.
Polska Singapur Szwecja Tajwan UE
USA Węgry Izrael Chiny Zimbabwe
       
Tajlandia