10 czerwca
2013
Marcin Gerwin

Finał przy Ergo Arenie.

Niekończący się strumień rowerzystów – tak najprościej można określić widok na al. Niepodległości w Sopocie, gdy zjawili się na niej rowerzyści z peletonu północnego. W ramach Wielkiego Przejazdu Rowerowego nadjechał on od strony Gdyni. Przejazd tego peletonu trwał wiele minut i rozciągał się na ogromnej długości (prawdopodobnie kilku kilometrów), choć rowerzyści jechali całkiem zwartą grupą. To jednak nie wszystko – można zakładać, że bardziej liczny był peleton południowy (jadący od strony Gdańska), a w tym roku wzmocniło go kilkuset rowerzystów, którzy dojechali z Pruszcza. Obydwa peletony, z których każdy liczył po kilka tysięcy uczestników, spotkały się na granicy Sopotu z Gdańskiem i czterema pasami Drogi Zielonej przejechały pod Ergo Arenę na wspólny finał. Pogoda dopisała i tak wielkiego pikniku rowerowego jeszcze w Trójmieście nie było.

Rowerzyści z Sopotu w oczekiwaniu na start.

Miejsce spotkania z rowerzystami z Sopotu.

Przejazd al. Niepodległości w Sopocie.

Peleton jadący od strony Gdańska skręca w stronę Ergo Areny.

Peleton północny skręca na Drogę Zieloną.

Finał na parkingu przy Ergo Arenie.

Prezent dla ministra transportu, Sławomira Nowaka - "zegarek", który ma przypominać mu, że rowerzyści czekają na rozporządzenie w sprawie infrastruktury rowerowej.

Posłanka, Agnieszka Pomaska, przyjmuje postulaty rowerzystów dotyczące kwestii ogólnopolskich oraz zegarek, który ma przekazać ministrowi transportu.

W tym roku przyznano, po raz pierwszy, „Zardzewiałą Szprychę” za niekorzystne działania w zakresie rozwoju komunikacji rowerowej. Otrzymał ją prezydent Sopotu, Jacek Karnowski, za niezrealizowanie większości postulatów rowerowych z ubiegłego roku oraz za wiele nieprzyjaznych dla rowerzystów realizacji (szczegóły wkrótce na stronie WPR). Pomimo zaproszenia, prezydent Sopotu nie wziął udziału w Wielkim Przejeździe Rowerowym.

Burmistrz Redy odbiera "Złotą Szprychę" - nagrodę za szczególny wkład w rozwój infrastruktury dla rowerów. Przyznana ona została m.in. za dopuszczenie dwukierunkowego ruchu rowerów na wszystkich ulicach jednokierunkowych w mieście.

Wśród osób, które kupiły "szprychówki" (karty pamiątkowe/cegiełki), rozlosowany został rower. Na zdjęciu zwyciężczyni.

Zwycięzca konkursu na najlepsze przebranie - por (pora na rowery!).

Człowiek-motyl i inni uczestnicy konkursu na najlepsze przebranie.

W konkursie na przebranie wzięli także udział najmłodsi uczestnicy.

Zobacz także:


1 komentarz

  1. Ampersand
    14/06/2013

    Bardzo gustowna reklama lokali przy Armii Krajowej.

Komentarz