27 lipca
2010
Marcin Gerwin

Początek sesji Open Space. Zdjęcie: blueoxen/Flickr.

W regulaminie konsultacji społecznych można znaleźć dwie tajemnicze nazwy: Open Space Technology i World Cafe. Co one oznaczają? Są to dwie metody prowadzenia spotkań w podgrupach. Open Space to metoda, którą stworzył Harrison Owen i pozwala ona zorganizować konstruktywne spotkania dla grup liczących od kilkunastu do 2 tysięcy osób. Potrzeba jej stworzenia pojawiła się po zorganizowaniu międzynarodowej konferencji dla 250 uczestników, której przygotowanie zajęło Harrisonowi cały rok. Dopracowanie wszystkich szczegółów wymagało mnóstwo pracy i było na tyle frustrujące, że Harrison postanowił nigdy więcej tego nie robić. Co więcej, odczucie uczestników konferencji, w tym jego samego, było takie, że choć całe wydarzenie wyszło świetnie, to najbardziej użyteczne były przerwy na kawę.

Harrison zaczął się więc zastanawiać, czy udało by się stworzyć taką formułę spotkań, które pozwalałyby wykorzystać  swobodną atmosferę i produktywność rozmów w trakcie przerw na kawę, no i rzecz jasna czy da się wówczas przygotować całe wydarzenie w czasie krótszym niż rok? Okazało się, że tak. Metoda Open Space, w największym skrócie, oznacza, że każdy z uczestników może zaproponować temat do dyskusji w grupach. Pozostali uczestnicy mogą potem wybrać, do której grupy chcą się przyłączyć i mogą zmieniać grupy w trakcie spotkania. Open Space działa szczególnie dobrze, jeżeli do rozstrzygnięcia, jest jakaś konkretna i pilna sprawa, najlepiej jeszcze, aby była ona mocno skomplikowana, z wieloma kwestiami do ustalenia, a termin na rozwiązanie wszystkiego był na wczoraj. Istotne jest także, by uczestnicy spotkania byli tą sprawą autentycznie zainteresowani.

Spójrzmy, jak wygląda to w praktyce. W 1992 roku odbyło się dwudniowe spotkanie w Denver, w stanie Colorado, którego celem było ustalenie tego, jak wydać 1,5 miliarda dolarów na budowę dróg, które miały przebiegać przez tereny plemienne i publiczne. Przybyli na to spotkanie rdzenni Amerykanie, czyli Indianie, oraz przedstawiciele urzędów federalnych, stanowych i lokalnych. Strony te od dawna były nastawione do siebie wrogo, nie ma się więc co dziwić, że wiele osób było sceptycznych co do tego, że zakończy się ono powodzeniem. Niemniej jednak, w mniej niż pół godziny, uczestnicy ustalili plan spotkania. Do dyskusji zostały zgłoszone 52 tematy i uczestnicy zabrali się do pracy. Rozmowy prowadzono w grupach, do których przychodziły zainteresowane osoby. Po dwóch dniach końcowy raport liczył sobie 150 stron, zawierających wnioski z konstruktywnych dyskusji. Na zakończenie jeden z Indian stwierdził, że nigdy wcześniej nie czuł, że został tak dobrze wysłuchany, jak podczas tego spotkania i że autentycznie mógł brać udział w dyskusji. Te samo odczucie mieli pozostali uczestnicy.

Open Space przetestowano dziesiątki tysięcy razy w ponad 100 krajach na całym świecie i wszędzie ta metoda się sprawdzała. Sami ostatnio robiliśmy dwa spotkania na zasadach Open Space w Wrzeszczu i wyszły one całkiem dobrze. Więcej o Open Space można przeczytać tutaj.

Tablica, na której uczestnicy Open Space przypinają proponowane przez siebie tematy do dyskusji w grupach. Zdjęcie: Peter Kaminski/Flickr.

Dyskusja w grupach na zasadach Open Space (konferencja inicjatyw Transition w Wielkiej Brytanii). Zdjęcie: edmittance/Flickr.

World Cafe to z kolei metoda dyskusji, w której uczestnicy omawiają temat w kilku rundach, w mniejszych grupach, przy stolikach. Po 3 lub 4 rundach dyskusji przy stolikach, które zwykle trwają 20-30 minut, uczestnicy dzielą się na forum swoimi wnioskami i spostrzeżeniami. Więcej o zasadach organizowania World Cafe można przeczytać tutaj, a poradnik organizatora spotkań „Café to Go!” można pobrać tutaj.

Dyskucja na zasadach World Cafe. Zdjęcie: theworldcafe/Flickr.

Zobacz także:


3 komentarze

 1. 20/04/2011

  Panie Marcinie, można odwołać się również do polskojęzycznych tekstów o open space. „Cudze chwalicie, swego nie znacie?” Zob. http://www.openspace.pl. Mamy duże doświadczenie i zapraszamy do współpracy. Bo Open Space Technology, to nie tylko „metoda prowadzenia spotkań”, ale również swoista filozofia otwartości. Więc zapraszam do otwartej dla wszystkich Grupy Open Space Polska.
  Piotr Banach

 2. Krzysztof
  06/07/2011

  Zainteresowała mnie metoda World Cafe i chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej. Niestety linki umieszczone w tekście nie działają.

 3. 06/07/2011

  Już poprawione ;)

Komentarz