17 lipca
2009
Marcin Gerwin

monciak-newKto wybierze najlepszy projekt parku ze wszystkich propozycji zgłoszonych na konkurs? Czy mieszkańcy Sopotu mogą sami go wybrać? Owszem, mogą, w takich właśnie sprawach mieszkańcy mogą korzystać z gotowego narzędzia, jakim jest referendum lokalne. OK, ale referendum jest bardzo formalne, czy poza nim jest jakaś inna opcja? Jest, ale wymaga dobrej współpracy z naszymi reprezentantami w urzędzie miasta. Załóżmy, że na konkurs na projekt parku zostało nadesłanych 20 projektów. Można wówczas zorganizować prezentację tych projektów, zaprosić autorów, by o nich opowiedzieli, następnie otworzyć dyskusję na ich temat i na koniec rozdać ankietę. Wyniki ankiety wskazują najlepszy projekt, który zostaje przekazany do realizacji – proste. Tak właśnie działa demokracja uczestnicząca w praktyce.

Kwestia, która pozostaje jeszcze do wyjaśnienia, to skąd wiadomo, że grupa mieszkańców, która przyszła na spotkanie w sprawie rozstrzygnięcia konkursu, jest reprezentatywna? Czy jeżeli na spotkanie przyjdzie 100 albo 200 osób to, czy to wystarczy? Najprostszym rozwiązaniem tego dylematu jest rozesłanie do wszystkich gospodarstw domowych w Sopocie zaproszenia na takie spotkanie, a oprócz tego oczywiście rozwieszenie plakatów itd. Rozesłanie zaproszeń nie jest drogie, a daje pewność, że większość mieszkańców została poinformowana. Chodzi o to, żeby uniknąć sytuacji, że ktoś nie dowiedział się o spotkaniu, bo nie zauważył plakatu. Aby naprawdę efektywnie to zorganizować, to na jednym zaproszeniu może być zamieszczona informacja o kilku różnych wydarzeniach w mieście. Dzięki takiemu sposobowi poinformowania mieszkańców, można założyć, że na spotkanie przyszli ci, których dana sprawa interesuje. I wówczas to oni podejmują decyzję, bez względu na to, jak wiele lub jak mało osób przyszło na spotkanie. Jest to sposób tańszy niż referendum, a dzięki temu, że decyzję podejmują osoby, które zapoznały się z daną sprawą na spotkaniu w sposób dogłębny, można liczyć na to, że podjęta decyzja będzie maksymalnie trafna. Chodzi bowiem o to, aby był to wybór świadomy i kompetentny.

Co więc można zrobić, aby w demokratyczny sposób rozstrzygnąć konkurs na projekt parku? Można zwrócić się z prośbą do organizatora, aby to zorganizował w taki właśnie sposób. Organizatorem konkursu jest prezydent Sopotu i to do niego właśnie należy się w tej sprawie zwrócić. Przykładowy list można pobrać tutaj i zbierać pod nim podpisy mieszkańców Sopotu. Proponujemy złożenie go w biurze podawczym lub przesyłanie do urzędu do 3 sierpnia. Jego treść można oczywiście dopasować wedle uznania. Prosimy dać znać ile osób się pod nim podpisało, abyśmy mieli możliwość policzenia  podpisów. Powodzenia!


Komentarz