9 czerwca
2009
Marcin Gerwin
goyki-wieza

Dom z wieżą przy ul. Goyki.

Serdecznie zapraszamy na wędrówkę po Parku Grodowym, podczas której będzie można posłuchać opowieści o dawnym Sopocie, poznać historię zabytkowych domów i zobaczyć urocze zakątki parku! Po parku oprowadzać będą panowie Marek Sperski i Jakub Szczepański. Początek spaceru o godz. 11, w sobotę 20 czerwca, przy „domu z wieżą” (ul. Goyki 3).

W planie wędrówki są m.in. opowieść o ogrodzie przy domu z wieżą, historia samej rezydencji oraz dawnej restauracji Dolinny Młyn, a także opowieść o dziejach młyna nad stawem i o dolinie potoku Babidolskiego.

Wąwóz o całkowitej długości 300 m w swej pierwotnej postaci – pisze Marek Sperski w artykule „Zapomniany park” – został pod koniec lat sześćdziesiątych XIX w. przedzielony na dwie części nasypem kolejowym. Dolna, wschodnia część wąwozu ma długość 140 m, a jej strome, zadrzewione zbocza wznoszą się na wysokość 10 -14 m ponad korytem potoku. Do cennych osobliwości przyrodniczych wąwozu należą dwa  co najmniej dwustuletnie buki pospolite o obwodach pni 360 i 370 cm na południowym zboczu wąwozu, kwalifikujące się do urzędowego uznania za pomniki przyrody.

Więcej będzie można się dowiedzieć na samej wędrówce już w przyszłą sobotę. Poniżej jeszcze pocztówka sprzed blisko 100 lat i kilka zdjęć z okolic stawów zrobionych dziś rano.

panorama-1912

Widok z kawiarni Dolinny Młyn około 1912 r. Na morzu widać bardzo nieekologiczne statki parowe napędzane węglem :)

staw-duzy

domek

slupki-stawy

Kamienne słupki z XVII w. przy wejściu do dawnego domu młynarza.


3 komentarze

 1. Ampersand
  11/06/2009

  Zameczek przy ulicy Goyki 3 to willa zbudowana dla Fryderyka W. Jüncke, gdańskiego przedsiębiorcy winarskiego, który zmarł tuż przed jej ukończeniem w roku 1895. Willę otaczał 2ha park z winiarnią i oranżerią. Do dziś z budynków gospodarczych pozostał domek ogrodnika.

 2. AB
  16/06/2009

  Niezwykłe miejsce, jedno z tych nielicznych w naszym niedużym Sopocie, w których wciąż czuje się ducha ubiegłych wieków… Pozwólmy trwać tym uroczym zakątkom.

 3. 19/06/2009

  Zapraszam na nasze forum w związku z tym tematem.
  http://wolneforumgdansk.pl/viewtopic.php?p=15121#15121

Komentarz