15 marca
2009
Marcin Gerwin

aos_posterpreviewDziś w Wielkiej Brytanii premiera filmu „The Age of Stupid” (Wiek głupca), pełnometrażowego dokumentu z elementami fabuły, na temat zmian klimatu. Sama premiera będzie tak samo niezwykła jak historia powstania tego filmu. Twórcy filmu i aktor Pete Postlethwaite, będący narratorem, pracownikiem archiwum w 2055 roku, który przegląda matariały filmowe z 2008 roku, zjawią się zamiast na czerwonym na zielonym dywanie. Przyjadą samochodami na prąd i na rowerach, a inne samochody wykorzystywane przez ekipę korzystają z zużytego oleju pozostałego po smażeniu frytek w okolicznych restauracjach. Prąd dla projektora będzie pochodzić z modułów fotowoltaicznych czerpiący energię ze słońca i ustawionych specjalnie na placu w Londynie. Nie będzie wody w plastikowych butelkach (ropa i niepotrzebne śmieci!), ani jednorazowych kubeczków, a zamiast tego będzie ekologiczna czekolada oraz piwo i napoje również z ekologicznym certyfikatem. To jednak, co jest najbardziej niezwykłe w tej premierze, to że nie jest ona przeznaczona wyłącznie dla VIPów. Premiera odbędzie się jednocześnie w 64 kinach w Wielkiej Brytanii i poprzez łącze satelitarne będzie do nich transmitowana na żywo gala z placu Leicester w Londynie. Będzie to pierwsza tego typu premiera filmu na świecie.

Zdjęcia do „The Age of Stupid” trwały 4 lata i były kręcone w 7 krajach. Z początku film ani się nie miał tak nazywać, ani nie był planowany w nim udział Pete’a Postlethwaite. Franny Armstrong, reżyserka filmu miała pomysł. Chciała nakręcić niskobudżetowy film o wpływie ludzi na zmiany klimatu. Nie miała jednak na pieniędzy. Budżet na produkcję tego filmu nie pochodzi od studia filmowego, ani też od stacji telewizyjnej. Sfinansowali go zwykli ludzie na zasadzie „crowd funding”. W 2004 roku została zorganizowana prezentacja pomysłu na ten film w jednym z londyńskich barów i udało się wówczas zebrać 50 tysięcy funtów, co starczyło na to, by móc zacząć zdjęcia. W następnych latach kolejne zbiórki pieniędzy pozwoliły zebrać do dziś ponad pół miliona funtów. A wydatków zebrało się sporo, bo nad filmem pracowało ostatecznie ponad 100 osób.

Całą opowieść o pracy nad „The Age of Stupid” można obejrzeć na stronie gazety Guardian. Od zbierania funduszy, poprzez wyprawę do Indii i do Francji, aż po nagrywanie muzyki i pracę nad animacjami. Nie wiem na ile udał się sam film, ale dokument o powstawaniu „The Age of Stupid” oglądałem z przyjemnością. Skąd pomysł na to, aby wystąpił Pete Postlethwaite? Otóż pokaz pierwszej, roboczej wersji filmu, okazał się po prostu klapą. Coś nie grało z narracją. Postanowiono więc zatrudnić starszego wiekiem aktora i wybór padł na Pete’a. Pete Postlethwaite jest gwiazdą pierwszej ligi, z nominacją do Oskara i Franny Armstrong nie była pewna czy zgodzi się wystąpić w jej filmie. Przeczytała jednak, że stara się o pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej obok swojego domu, więc pomyślała, że może będzie po prostu zainteresowany wzięciem udziału w projekcie na temat zmian klimatu. I udało się. Co prawda Pete myślał, że ma być nagrany tylko jego głos i po przyjeździe na plan zdziwił się, że jest dla niego przygotowana przyczepa, w której zostanie mu zrobiony makijaż, ale kto by się tam przejmował takimi detalami.

Franny miała nadzieję, że po latach pracy nad tym filmem, będzie mogła spokojnie zająć się uprawą warzyw i odpoczywać w domu, jednak zrozumiała, że nakręcenie tego filmu do dopiero początek kampanii na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu. W grudniu tego roku odbędzie się konferencja w Kopenhadze, na której mają zostać ustalone nowe cele emisji CO2, jako kontynuacja protokołu z Kyoto. Chodzi więc o to, by jak najwięcej osób obejrzało film i naciskało następnie na polityków, by limity emisji dwutlenku węgla, które zostaną ustalone w Kopenhadze, miały realny wpływ na ochronę klimatu. Filmem już są zainteresowani dyplomaci z ONZ, doradcy Baracka Obamy i europarlamentarzyści. Jego premiera zbiegła się z ogłoszeniem przez prezydenta Malediwów planu przejścia tego kraju całkowicie na energię odnawialną w przeciągu 10 lat.

Poniżej zwiastun do filmu, całość będzie można obejrzeć w Polsce w maju na festiwalu filmowym Planete Doc Review.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=DZjsJdokC0s[/youtube]

Widzowie spoza Wielkiej Brytanii będą mogli obejrzeć premierową galę na żywo tutaj, od około 19 angielskiego czasu.


Komentarz